Dugo sam razmišljao koje bi mesto trebalo da otvori moje blogovanje iz Londona.
I ako sam potpuno bio svestan da je Konzervatorijum LABAN polazna tačka, u poslednjem trenutku sam se predomislio. Očaran Covent Gardenom i Royal Operom pri samoj pomisli da se napokon nalazim na "nultoj" tački svetske umetnosti izbor je bez razmišljanja ipak pao na Covent Garden.
Otvoreni kafići, ulični zabavljači, restorani u koje sa svih strana pristižu baletski igrači, pevači i muzičari, moderne prodavnice i još toliko toga što se ne može dočarati rečima čine ovo područje magnet za posetioce. U samom centru je Piazza, mesto veletržnice još od1974. godine. U srednjem veku područje je bilo okupirano od strane manastirskog vrta, koji je isporučivao Vestminsterskoj opatiji proizvode. Dugo tako prodavci namirnica u prošlosti su samo noću oživljavali ovo mesto, sve dok se tržnice i skladišta nisu gotovo u potpunosti raspale.
Royal Opera House, često se naziva jednostavno "Kovent Garden", konstruisan je kao "Teatar Rojal" u 1732 na dizajn Edvarda Pastira. U 1734. godini prvi balet je predstavljen, a dolaskom Hendla godinu dana kasnije izvedena je i prva opera. Mnoge od njegovih opera i oratorijumima su posebno pisana za Kovent Garden i ovde su premijerno izvedene. To je bio dom Kraljevske Opere od 1945. godine i Kraljevskog baleta od 1946.godine.
Sadašnja zgrada je treće pozorište posle destruktivnog požara 1808. i 1857. godine. Fasade, foaje i auditorijum je dizajnirao Edvard Beri, a datiraju iz 1858, ali skoro svaki drugi element ovog kompleksa datira iz opsežne rekonstrukcije iz 1990. godine koja je koštala 178 miliona funti. Rojal Opera House ima 2,268 mesta i sastoji se od četiri nivoa partera, balkona i amfiteatara- galerija. Scena je širine oko 15 kvadratnih metara. Glavni auditorijum je spojen ocena uključivanjem susedne stare zgrade Floral Hall-a, stvoreno je novo i veliko javno mesto za okupljanje.
Posle pijace-pravac balet...
Нема коментара:
Постави коментар